ВО "Свобода"

ENG

24 грудня 2017
До сторіччя Української Національної Революції на Харківщині вшанували пам'ять воїнів УНР
До сторіччя Української Національної Революції на Харківщині вшанували пам'ять воїнів УНР

24 грудня 2017 року активісти Всеукраїнського об'єднання "Свобода" у Лозовій, що на Харківщині, вшанували пам'ять воїнів Української Народної Республіки. Акція була приурочена до 100-річчя боїв між більшовицькими військами та воїнами армії УНР (Українським полком та гайдамаками Лозової та Павлограда), що відбувалися на Харківщині у грудні 1917 року. Біля Гайдамацького Хреста панахиду за загиблими вояками відправив Архиєпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Ігор (Ісіченко). Після панахиди відбувся мітинг, на якому свободівці та представники инших патріотичних організацій зі смолоскипами в руках вшанували воїнів УНР.

Відправивши панахиду біля Гайдамацького Хреста, Владика Ігор звернувся до учасників акції: "Нині, коли ми протягом цих кількох місяців відзначаємо століття Національної революції, згадаймо передусім тих, хто загинув, захищаючи Україну. Не лишень тих, хто загинув саме тут, на полі бою, але й тих, хто пішов у підпілля, хто поїхав за кордон і там створював організації, що брали ініціятиву на себе у боротьбі з іноземними окупантами. Хай їхня вічна пам'ять надихає нас, сповнює гордістю за наше минуле та надією на майбутнє. Хай чин наших героїв вселяє в нас віру в себе, якої нам так часто бракує в годину випробувань", ‒ наголосив Архиєпископ Ігор (Ісіченко).

Слово має Владика Ігор (Ісіченко)
Слово має Владика Ігор (Ісіченко)

"Сто років тому підступна та хитра Московія "вперлася" в Україну війною. Те саме цей одвічний ворог всього українського робить і сьогодні. Вже четвертий рік триває війна з Росією, а насправді ця війна триває вже кілька сотень років. І це священна для кожного українця війна. Сьогодні, вшановуючи героїчний чин воїнів УНР, ми маємо дивитися в майбутнє. Ми маємо бачити нашу перемогу. Українці обов'язково здолають Московію. Але й не лишень зовнішнього ворога. Ми маємо знищити й ту модель кланово-олігархічного устрою української держави, яка нині панує в нашій країні. Впевнені в нашій перемозі, шануючи українських героїв йдемо далі, до омріяної поколіннями українців справедливої, заможної, потужної України. Саме так переможемо й саме так завершимо нашу Національну революцію", ‒ зазначив у своїй промові голова Харківської обласної організації ВО "Свобода" Ігор Швайка.

Слово має Ігор Швайка
Слово має Ігор Швайка

Окрім того, на мітингу виступив місцевий історик та краєзнавець В'ячеслав Труш, який розповів історію боїв українських військ з російськими більшовиками у Лозовій та Павлограді. Водночас учасник сучасної російсько-української війни, свободівець Роман Авраменко наголосив, що зв'язок між подіями сторічної давнини й сьогоденням є дуже важливим. "Коли до нас прийшла війна, величезна кількість чоловіків встали на захист своєї Батьківщини. Згадую, коли в нашій Лозовій були черги у військоматах через величезну кількість людей готових зі зброєю в руках захищати власну землю. Важливо, аби уроки столітньої давнини були добре засвоєні як українськими політиками, так й широким загалом українського суспільства", ‒ підкреслив Роман Авраменко.

Світлини за посиланням: kharkiv.svoboda.org.ua

Історична довідка.

У грудні 1917-го року в Україну рушили московські більшовицькі війська. Частина, на чолі із Муравйовим, рухалася на Київ, інша, керована Руднєвим, здобула Харків і рушила на південь. Проте у Лозовій шлях їм заступили підрозділи армії Української Народної Республіки ‒ Український полк та гайдамаки Павлограду й Лозової.

Запеклий бій тривав два дні (14-15 грудня за старим стилем). Лише використовуючи панцерного потяга, окупанти оволоділи станцією. Більшовицькі зайди ніколи не відрізнялися повагою до мертвих. Загиблих вояків закопали просто у сніг. Навесні перенесли до найближчих рівчаків. Частину пізніше перепоховали на лозівському цвинтарі. Лише останніми роками стали відомі два прізвища оборонців Лозової ‒ це гайдамаки Семен Стефанович Горбатенко та Андрій Михайлович Мовчан.

Прес-служба Харківської обласної організації ВО "Свобода"