ВО "Свобода"

ENG

21 січня
У Харкові відбулася Урочиста Академія, приурочена 100-річчю проголошення Незалежности України
У Харкові відбулася Урочиста Академія, приурочена 100-річчю проголошення Незалежности України

21 січня 2018 року в Свято-Дмитрівському катехитично-пастирському центрі Харкова відбулася Урочиста Академія, приурочена 100-річчю проголошення Центральною Радою IV Універсалу про самостійність України. У заході взяли участь архиєпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Ігор (Ісіченко), голова Харківської обласної організації ВО "Свобода" Ігор Швайка, очільник Харківської міської "Свободи" Олег Дебелий, історики В'ячеслав Труш, Лесь Ісаєв, Олександр Добровольський, кандидат філософських наук Євген Зарудний, громадський діяч та краєзнавець Віктор Козоріз, представники громадсько-патріотичних організацій та инші.

Урочистості розпочалися відправою Архиєрейської Святої Літургії за український народ і його державу. У проповіді архиєпископ Ігор (Ісіченко) говорив про драматичний досвід визвольних змагань 1917-1921 рр. як пересторогу для сучасників. "Покаяння необхідне для звільнення від тягарів минулого, для опанування мистецтва вільного життя. А це передбачає і декомунізацію, і дерусифікацію, і подолання корупції, і відмову від суспільної апатії та пристосовництва", ‒ зазначив у своїй проповіді Владика Ігор.

У парафіяльній залі пройшла урочиста академія, яку вів голова Харківського громадського комітету для відзначення 100-річчя Національної Революції, очільник обласного осередку ВО "Свобода" Ігор Швайка. Вона відкрилася співом пісні "Ой у лузі червона калина", що уявно повертала присутніх у роки визвольних змагань. Пісню виконав чоловічий склад парафіяльного хору Свято-Дмитрівської церкви (реґент Василь Салевич). Підспівувавали всі присутні. Розпочинаючи урочисту академію, архиєпископ Ігор пояснив, чому вона проходить у церковній залі. Владика нагадав, як колишній хорунжий армії УНР Степан Скрипник, тепер уже Патріярх Мстислав, передав прапор ІІІ Залізної дивізії УНР новоствореній українській армії.

В'ячеслав Труш, історик з міста Лозова, що на Харківщині, виступив із доповіддю на тему "Меморіалізація пам'яти про український визвольний рух на Харківщині: проблеми, напрямки та перспективи". Поширення інформації про національно-визвольний рух, увічнення місць народного опору більшовицькому режимові він оцінив як найпевніший засіб вироблення в суспільстві імунітету до російської імперської пропаґанди. Нагадаємо, 24 грудня 2017 року активісти Всеукраїнського об'єднання "Свобода" біля Гайдамацького Хреста у Лозовій зі смолоскипами вшанували пам'ять воїнів Української Народної Республіки. Акція була приурочена до 100-річчя боїв між більшовицькими військами та воїнами армії УНР (Українським полком та гайдамаками Лозової та Павлограда), що відбувалися на Харківщині у грудні 1917 року. Докладніше за посиланням: kharkiv.svoboda.org.ua

Лесь Ісаїв, історик і краєзнавець з Борівського району Харківщини, розповів про повстанський рух на сході Харківської та в суміжних районах Донецької і Луганської областей у 1920-х -1930-х рр. Щедро послугуючись архівними матеріялами, він навів низку прикладів безкомпромісної боротьби українських селян із ворожим більшовицьким режимом та його представниками.

Кандидат філософських наук Євген Зарудний поділився родинними спогадами про свого пращура ‒ активного учасника революційних подій 1917-1918 рр. Богдана-Олександра Зарудного, а харківський краєзнавець Віктор Козоріз на матеріялах із Золотоніського повіту Полтавської губернії окреслив ситуацію в полтавському селі напередодні ухвалення Четвертого універсалу Української Центральної Ради.

Історик із Донеччини Олександр Добровольський стисло зреферував матеріяли про українські визвольні змагання на Донеччині з 1917 до 1944 рр. Він нагадав, що 1917 р. в Бахмуті виграли вибори українські партії, а в Слов'янську перша парафія УАПЦ виникла ще 1923 р. Остання ж підпільна група ОУН на Донеччині була ліквідована лише 1958 р.

Урочисту академію прикрасила творча програма: чудове виконання "Мелодії" Мирослава Скорика Андрієм і Оленою Холодковими, "Дума про козака Нечая" в обробці Гната Хоткевича у виконанні бандуриста Назара Божинського. А юна виконавиця Оксана Масло надзвичайно емоційно прочитала вірш Лесі Храпливої-Щур "22 січня".

Завершилась урочиста академія величним співом національного славня "Ще не вмерла Україна".

Дякуємо Пресовій службі Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви за надані матеріяли Академії.

Світлини за посиланням: kharkiv.svoboda.org.ua

Фотозвіт Пресової служби Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ за посиланням: photos.app.goo.gl.

Прес-служба Харківської обласної організації ВО "Свобода"